+48 505 620 750
+48 887 778 687

adress

opinie     

Język francuski

Język francuski

Każdy z nas zna słowa, takie jak biuro, garderoba, batalion, pistolet, aktor, reżyser czy balet. Jednak nie wszyscy wiedzą, że słowa te pochodzą z Francji. Język francuski ofiarował nam ogromną liczbę nazw przedmiotów, odzieży, produktów, terminów wojskowych i społeczno-politycznych, a także słów ze świata sztuki i mody.

Francuski język jest nie tylko ładny, muzyczny i bez wątpienia romantyczny, ale przede wszystkim jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Obecnie liczba osób posługujących się językiem francuskim wynosi ok. 200 milionów. Niezależnie od kraju, w jakim żyją ludzie mówiący po francusku, tworzą oni wspólnotę zwaną frankofonią, w której język francuski to nie tylko mowa, ale także sposób myślenia.

Znając język francuski, bez problemu porozumiemy się z innymi europejczykami zamieszkującymi kraje, takie jak Francja, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg czy Monako. Także komunikacja z mieszkańcami Maroka, Algierii, Tunezji, Demokratycznej Republiki Konga i wielu innych państw będzie dla nas prosta i zrozumiała. Oczywiście nie można zapomnieć o Kanadzie, gdzie francuski język jest jednym z oficjalnych na równi z językiem angielskim.

Wiele społeczności i międzynarodowych organizacji wykorzystuje język francuski w charakterze języka administracyjnego. Znajomość francuskiego pozwala na branie udziału w posiedzeniach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Sądu, Światowego Związku Pocztowego, czy nawet Interpolu. Ewentualnie, w minimalnym stopniu, umożliwia rozumienie spraw, o których mowa na tych spotkaniach. Ponadto język francuski wykorzystywany jest jako jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej wszystkich agend. W związku z tak powszechnym stosowaniem francuskiego cały czas wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów takich jak tłumacz francusko-polski.

Bogata hostoria

Język francuski posiada bardzo bogatą historię. Etapy jego rozwoju mają ścisły związek z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce na terenie obecnej Francji. Dzięki powstaniu dwóch nowych narodowości, północno-francuskiej i prowansalskiej, w języku francuskim pojawiły się dwa dialekty. Podstawowa różnica między nimi polegała na sposobie wymawiania słowa "tak". W akcencie północnym brzmiało ono jak "oil" (ojl), natomiast na południu - «oc» (Oek). Później, gdy Paryż stał się ekonomicznym i politycznym centrum ziem francuskich, dialekt prowansalski został wyparty przez swojego północno-francuskiego współbrata, i w XVI wieku uznano go za jedyny literacki i urzędowy język w całej Francji. W wieku XVII-XVIII, kiedy królewski dwór Ludwika XIX w Paryżu stał się centrum europejskiej kultury, język francuski otrzymał status języka dyplomacji, w związku z czym od tego czasu całe arystokratyczne społeczeństwo Starego Świata posługiwało się wyłącznie nim.

Historyczny rozwój języka znalazł swoje odbicie w jego nowoczesnej strukturze. Dotyczy to np. budowy liczebników. Dla osoby, która dopiero poznaje język francuski, mogą wydawać się one skomplikowane. Przykładem mogą być liczby: 40 (quarante), 50 (cinquante), 60 (soixante), ale dalej 70 (soixante-dix - dosłownie "sześćdziesiąt-dziesięć"), 80 (quatre-vingt - "cztery-dwadzieścia") i 90 (quatre-vingt-dix - "cztery-dwadzieścia-dziesięć"). Pokazuje to, że poprawność w mowie francuskiej zależy także od znajomości arytmetyki. Jednak w niektórych regionach, np. w Belgii czy Szwajcarii, zasady te są zdecydowanie łatwiejsze: 70 (septante), 80(huitante) i 90 (nonante).

Ewolucja języka francuskiego trwa po dzień dzisiejszy. Znajome słowa zmieniają ortografię (événement - ewenement), nabierają nowego znaczenia (citrouille - dynia, łeb), pojawiają się także wyrazy zapożyczone, część, których puryści Francuskiej Akademii próbują wyprzeć, wykorzystując środki słowotwórcze:(courriel - od słowa courrier "poczta" - zastępuje rozpowszechniony termin komputerowy -mail).

Jezyk francuski to poezja, miłość i piękno

Język francuski nieustanie zdobywa nowych wielbicieli. Najbardziej melodyjne i romantyczne piosenki, najbardziej wzruszające wyznania czy kwieciste uprzejmości - wszystko to brzmi najpiękniej właśnie po francusku. Zdania wyróżniają się lekkością, emocjonalnością i przy tym elegancją. Znajomość francuskiego, to jak dotykanie piękna.

Firma NSGroup oferuje przekłady na niemal wszystkie języki świata, w tym także na język francuski. Wiedząc, jak potrzebne są w dzisiejszym świecie usługi związane z tłumaczeniami, pozyskaliśmy najlepszych fachowców w tej dziedzinie. Każdy pracujący u nas tłumacz francusko-polski pochodzi z kraju, w którym język francuski jest językiem obowiązującym. Dzięki temu, a także dzięki długoletniej praktyce zawodowej, nasi tłumacze mogą wykonywać w pełni profesjonalne przekłady. Tłumaczymy zarówno z języka polskiego na język francuski, jak i z języka francuskiego na język polski.

Świadczymy pełen zakres usług tłumaczeniowych w całej Polsce: Białystok, Bytom, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, Częstochowa, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Gliwice, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Koszalin, Kielce, Kalisz, Katowice, Lublin, Legnica, Łódź, Opole, Olsztyn, Poznań, Płock, Rzeszów, Rybnik, Ruda Śląska, Radom, Szczecin, Sosnowiec, Tychy, Toruń, Tarnów, Wrocław, Włocławek, Wałbrzych, Warszawa, Zielona Góra, Zabrze

Ceny na stronach firmy NSGroup mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 KC. innych przepisów prawnych


Native Speakers Group - .:NSGroup:.on Google+